تبلیغات
بسم الله الرحمن الرحیم - معلم از دیدگاه مقام معظم رهبری
بسم الله الرحمن الرحیم
آموزگار را گر چه خداوند گار نیست بعد از خدای برتر از آموزگار نیست
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
معلم کسی است که انسان را آن چنان پرداخت می کند که گوهر وجود و نورانیت او، تلالو کند و خود را نشان دهد. ببینید این شغل چقدر عظیم و با ارزش است!
معلم یعنی کسی که در دل انسان یک چراغی را روشن می کند و او را از جهالتی به دانایی و معرفتی رهنمون می شود.
معلمان و کارگران، انسان هایی هستند که عمر خود را در کاری صرف می کنند که آن کار پیش خدای متعال گرامی و عزیز است.
شما هستید که در داخل مدارس خودتان، این کودک را از هفت سالگی تحویل می گیرید و در هجده، نوزده سالگی تحویل دانشگاه می دهید. اساسی ترین و مهمترین دوران عمر این کودک، با شما معلمان است.
مسئولان آموزش و پرورش، از وزیر تا سطح معلم و مدیر مدرسه، به معنای حقیقی کلمه برای بنده عزیزند.
من با همه دل، احترام و تکریم خودم را به معلمان عزیز عرض می کنم. معلمان و استادان در سر تاسر کشور بدانند که من یکی از قدرشناس ترین مخلصان آنها هستم.
علاوه بر مسائل مادی، ارتقای جایگاه و منزلت معلمان و مدیران مدارس باید مورد توجه جدی قرار گیرد.
قشر دیگری که شما مدیران و مسئولان آموزش و پرورش با آنها سر و کار دارید، معلمانند، که ادامه سلسله پیامبرانند. معلمی را نباید دستکم گرفت. شما با قشر وسیع و بزرگ معلمان که مستقیما با دل ها و مغزها و روح های جوانان ما مواجهند و این عناصر بسیار گرانبها در دستان آنها قرار دارند، سر و کار دارید.
تکریم و بزرگداشت معلم به معنی واقعی کلمه آثار مثبتی را در فرهنگ جامعه بر جای می گذارد و تعلیم و تربیت را در کشور رایج می کند. در فرهنگ اسلامی خضوع و ارادت شاگرد در برابر معلم توصیه شده است، چرا که در چنین فضایی تعلیم و تربیت رواج پیدا خواهد کرد. امروز جامعه ما در مورد تکریم مقام معلم در حال بازگشت به اصالت اسلامی خود است و معلمان نیز باید قدر و منزلت خود را بدانند، به معلم بودن اهمیت بدهند و آن را افتخار بزرگی برای خود بدانند.
همه انسان های یک جامعه پیشرفته و یک جامعه اسلامی، رهین معلمند.
همه دست های قدرتمندی که تاریخ را به حرکت در آورده اند، به دست معلمان قدرت پیدا کرده اند ؛ معلمان بوده اند که آنها را کارآمد کرده اند؛ والا اگر مراقبت و مهربانی و زحمت و تلاش معلم پشت سر بسیاری از استعدادها نباشد، در وجود انسان ها دفن خواهد شد و از بین خواهد رفت؛ بنابراین معلم را باید قدر دانست.
معلم مقام بسیار بالا و والایی دارد.
(معلمان) خیلی باید مورد تکریم قرار گیرند.
باید مقام معلم در جامعه به گونه ای باشد که اگر از یک جوان بپرسند شما می خواهید در آینده چکاره شوید، بگوید معلم.
اگر جامعه معلمان در یک کشور، عزیز و گرامی داشته شوند، این فقط عزیز داشتن یک عده از مردم نیست ؛ این عزیز داشتن علم و تعالی و پیشرفت است؛ عزیز داشتن انسان است. اینکه در کشور از معلمان تجلیل می شود. صرفا لفاظی و تعاریف نیست. معنای این حرف ها و این گفتن ها این است که فضای عمومی کشور قدر علم و تعلیم و آدم شدن و عالم شدن را بدانند. این حرف ها برای این است که کلاس درس، معلم درس و پدید آورنده علم و درس، گرامی داشته شود. ملتی که قدر علم و آموزش و معلم و اهمیت فرهنگ را نداند، به هر کجا هم برسد، آسیب پذیر است. از لحاظ مادی هر رشدی هم بکند، قابل سرنگون شدن و شکست خوردن است.
در درجه اول، مسئولان امر و در درجه دوم، همه آحاد مردم، قدر معلم را بدانند.
هرچه برای معلمان تلاش شود، جا دارد. این تلاش هم فقط مسئله معیشت نیست اگرچه مسئله معیشت هم رکن مهمی است که باید به آن توجه کرد بلکه کرامت و حرمت هم مطرح است. حرمت معلمی در جامعه باید احیاء شود؛ آن چنان که اسلام برای معلم معین کرده است. گمان نمی کنم هیچ فرهنگ و مجرای فکری و دینی ای، به قدر اسلام برای معلم اهمیت و ارزش و کرامت قائل شده باشد. ما باید کاری کنیم که معلم در دل های خانواده ها و آحاد مردم و جوانان و دانش آموزان مان همان کرامت و ارزش را داشته باشد. البته این، تدابیری لازم دارد. باید کارهای فرهنگی در این زمینه انجام گیرد.
جامعه معلمان، امروز یک جامعه خوشنام در کشور ما است ... معلمان ما بیدار و هوشیارند و قدر خدمت و خوشنامی خودشان را می دانند.نوع مطلب : مطالعه روزانه، 
برچسب ها :
چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 :: نویسنده : اعظم جاپلقی


درباره وبلاگ

هفته معلم گرامی باد!
مدیر وبلاگ : اعظم جاپلقی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :